“Nuk u intereson nëse jeni në shtëpi apo jo”, bandat e grabitësve shqiptarë frikësojnë spanjollët; ku ndryshojnë nga mafia e vendeve të tjera

“Gjuetarët” e hajdutëve filluan ta vinin re ndryshimin pak kohë më parë. Në goditjet e fundit ndaj mafiozëve të grabitjes së shtëpive, kishte gjithnjë e më shumë të arrestuar në moshë, por pa precedentë penalë dhe të përkushtuar për më shumë detyra dytësore në misione kriminale. Policët që shkojnë pas këtyre bandave pyetën drejtuesit se cilët ishin këta të rinj.

“Ata na thanë se shumë janë njerëz që në vendet e tyre kanë një punë normale, por me paga të ulëta dhe vendosin të bashkohen me këto bandat për të bërë disa goditje dhe për të marrë pagesë shtesë verore.” , thotë inspektori Aparicio për Informacion Center, i cili drejton grupin e Policisë Kombëtare që i në Madrid.

Bandat kërkojnë edhe kriminelë.

“I shohim mbi të gjitha te gjeorgjianët, është problem social që e shohin standardin e jetesës së hajdutëve dhe e kërkojnë edhe ashtu”, përfundon inspektori.

Vera është një kohë e rrezikshme për vjedhjet e shtëpive dhe Madridi është ende karamele për hajdutët për shkak të numrit të mundësive që ofron, si çdo kryeqytet tjetër.

Presioni i policisë dhe rritja e sistemeve të sigurisë kanë kontribuar në trendin rënës të grabitjeve të shtëpive në Madrid, nëse e krahasojmë me vitin 2019, një vit para pandemisë.

Sipas të dhënave të fundit nga Ministria e Brendshme, në gjysmën e parë të vitit 2022 janë regjistruar 4371 grabitje në banesa në Komunitetin e Madridit. Në të njëjtën periudhë të vitit 2019 ishin 5,441. Në vitin 2020 dhe 2021, krimi në përgjithësi ka rënë, kryesisht për shkak të kufizimeve të lëvizshmërisë dhe prandaj krahasimi me këto vite është më çorientues.

Me një vështrim të parë në një shtëpi të vjedhur, hetuesit e Grupit 11, ai i drejtuar nga Aparicio, tashmë e dinë se ku duhet të fillojnë të tërheqin fijet për të gjetur kriminelët. Era dhe përvoja e tregojnë këtë. Dhe zakonisht nuk dështojnë.

Vetëm në korrik, Policia ka arrestuar 16 hajdutë të specializuar për banesa në Madrid. Ja një turne i shkurtër i Aparicios përmes katalogut të zakonshëm me të cilin ata punojnë:

“Në mafiet kroate, ato që vjedhin janë gratë dhe ato janë eksperte në rrëshqitje apo kaçavida; Gratë gjeorgjiane janë tërësisht “meshkuj” dhe eksperte në zgjedhjen e bravave; Në rastin e mafieve që vijnë nga Amerika Latine, ato janë ekipe të përziera, në të cilat gratë kryejnë detyra vëzhgimi ose transportojnë mallra dhe përdorin më shumë brutalitet kur hyjnë në një shtëpi, dhe në bandat spanjolle shohim kriminelë të ardhur nga modalitete të tjera. siç është vjedhja e makinave”.

Por Aparicio përmend një lloj të fundit kriminelësh që po ndjekin, atë që e frikëson më shumë.

“Mafia shqiptare, e cila bën një punë hetimore dhe monitoruese dhe ka gjithçka të përgatitur, nuk do t’i interesojë nëse jeni në shtëpi”, thotë ai.

Mbretëreshat e kamuflazhit

Pavarësisht përvojës, studiuesit përballen me sfida. Në këtë mars filluan të vinin ankesa me këmbëngulje me të njëjtën mënyrë veprimi. Cilat ishin ato femra që ndryshonin vazhdimisht pamjen e tyre? Një ditë ishin disa bionde, një ditë ishin më të gjata, një ditë më të shëndosha… Imazhi i tyre në kamerat e sigurisë ishte një mister për ata që i shikonin në anën tjetër të ekranit. Ata kishin vjedhur tashmë më shumë se një milion euro në lagjet e pasura të Madridit dhe ishte urgjente t’i ndalonin. Tre muaj vigjilencë, monitorim dhe durim për të gjetur ata, hajdutët e parukeve. Tre gra kroate dhe dy serbe që ishin bërë mbretëresha të kamuflazhit. Ato u arrestuan dhe u dërguan në burg në fillim të qershorit në Madrid.

Në përgjithësi, hajdutët janë profesionistë, dinak, të pajisur me teknologjitë më të fundit dhe ndjekin tendencat e reja. Një prej tyre është vendosja e një sistemi gjurmimi për viktimat e tij. Kështu ata mund të llogarisin deri në milimetër zakonet e tyre, zakonet e tyre, kohën që duhet për të udhëtuar… Karakteristika kryesore është bredhja nëpër qytete dhe vende të ndryshme, si ajo e hajdutëve të parukeve. Sipas raportit vjetor të Unespa, një shoqatë biznesi që bashkon kompanitë e sigurimeve në Spanjë, kostoja mesatare e asaj që hajdutët marrin në çdo shtëpi është 782 euro në rastin e Madridit. Një shumë shumë larg plaçkës së bandave më të specializuara me të cilat gjenden hetuesit e grupit 11. Dhe nëse janë minimalisht profesionistë, nuk marrin pajisje elektronike, por para dhe bizhuteri”, përmbledh Aparicio.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej