Partnerja e Ahmetaj ankimon sekuestrimin e vilës: Po qëndrojmë me qira me fëmijën e mitur, nuk kemi shtëpi tjetër

Eriola Hoxha, partnerja e ish-ministrit Arben Ahmetaj, ka apeluar në Gjykatën e Posaçme të Apelit sekuestrimin e vilës në Hamallaj. Sipas saj, vendimi i SPAK ka bërë që ajo bashkë me Ahmetajn dhe fëmijën e mitur të jetojnë me qira, sepse nuk kanë një shtëpi tjetër.

Hoxha dhe Ahmetaj e konsiderojnë në kundërshtim me ligjin vendimin për sekuestrimin e vilës. Në dosje thuhet se blerja e vilës në Hamallaj është kryer me para të deklaruara nga bashkëjetuesja Eriola Hoxha, përmes rrugëve bankare.

Ahmetaj pretendon se vila nuk është deklaruar në ILDKPI, sepse bashkëjetuesja e ish-ministrit nuk është zyrtare e shtetit dhe ligji nuk i kërkon të deklarojë pasurinë.

Nga ana tjetër, në vendimin e ankimimit thuhet se metoda e ndjekur për sekuestrimin e vilës është “inkuizitore”, pasi në vendimin e gjykatës së shkallës së parë, nuk është e thënë në asnjë fjali se për çfarë aktesh materiale favorizuese ka kryer Arben Ahmetaj sa i përket çështjes së inceneratorëve.

Pak ditë më parë, Gjykata e Posaçme ka refuzuar dhe ankimimin e Arben Ahmetaj për kontrollet e ushtruara, në banesën e bashkëjetueses së tij dhe atë të ish-gruas. Ish-ministri kërkoi që kontrolli të shpallej antikushtetues dhe i paligjshëm, por kjo ankesë nuk u mor parasysh nga gjyqtari Dhimitër Lara.

Ai pretendonte se nuk ishte marrë leje nga Kuvendi për këto kontrolle, pasi ai është deputet dhe ka imunitet.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej