Pse LSI-ja është Lëvizja Socialiste për Inceneratorët

LSI-ja, forca politike e themeluar nga Ilir Meta për inat të Fatos Nanos dhe socialistëve, së fundi ka marrë “shpatën” e forcës politike që ka denoncuar aferën e inceneratorëve dhe për këtë kërkon dorëheqjen e kryeministrit Edi Rama.

Pse LSI-ja është Lëvizja Socialiste për Inceneratorët

Politikë, si gjithmonë. E në Shqipëri kot nuk thonë se politika është k*rvë. Si vetë LSI-ja.

Por, le ta shohim në thelb dhe detaj më detaj atë që theksuam më lart. LSI, Lëvizja Socialiste për Inceneratorët.

Ilir Meta në 1 prill të vitit 2013 braktisi Berishën, pasi e kishte mbajtur atë në Qeveri në 2009-ën, sërish për inat të socialistëve dhe Edi Ramës.

Pse LSI-ja është Lëvizja Socialiste për Inceneratorët

Por, këtë herë pasi hëngri ngjalat bashkë me Ramën, mbështet socialistët dhe i sjell në pushtet.

Pse LSI-ja është Lëvizja Socialiste për Inceneratorët

Merr Ministrinë e Mjedisit, dhe në këtë institucion, nga viti 2013 deri në vitin 2017, firmosën nga ministri përkatës i LSI-së, zoti Lefter Koka, tri kontratat koncesionare të inceneratorëve. Të Elbasanit në dhjetor të vitit 2014, të Fierit më pas dhe në 2017-ën, finalizohet me Tiranën.

Të tria kontratat koncesionare janë të firmosura nga një ministër i LSI-së dhe një sekretar i përgjithshëm i LSI-së, si Alqi Bllako. Të dy ndodhen pas hekurave, edhe pse pretendojnë se nuk kanë shkelur ligjin.

Pse LSI-ja është Lëvizja Socialiste për Inceneratorët

Gjithsesi, politikisht kanë qenë përfaqësues të LSI-së.

Nga 2013 deri në 2017, edhe pse mediat kanë shkruar, portalet raportonin, por televizionet heshtnin, heshtte edhe LSI-ja, heshtte edhe Ilir Meta, edhe Monika Kryemadhi.

Kështu heshtën edhe në 2018-ën. Kështu heshtën edhe në 2019-ën. Heshtja e tyre ishte e gjatë.

Por, më pas diçka ndodhi.

Thonë se deri në atë kohë, paguhej apo ka pasur përfitime nga paratë e kompanive të inceneratorëve, që vinin nga skandalet e denoncuara së fundi. Po, askush nuk mund ta mohojë se me paratë e kompanive të inceneratorëve, kandidatë të LSI-së kanë bërë fushatë në vitin 2017. Ndoshta edhe në 2021-shin.

Pse LSI-ja është Lëvizja Socialiste për Inceneratorët

Çfarë ndodhi në 2019-ën?

Në vitin 2019 ish-ministri Koka nuk pranoi të digjte mandatin. Atëherë LSI-ja u tërbua. Alqi Bllako kaloi te LSI-ja. Atëherë LSI u tërbua edhe më keq, sepse e kishte mbajtur Bllakon vetë Ilir Meta, si sekretar në Presidencë.

Pse LSI-ja është Lëvizja Socialiste për Inceneratorët

Pra, gjithçka shkonte përtej Partisë Socialiste. Ishte LSI-ja, forca politike që kishte drejtuar ministrinë ku dolën inceneratorët, ishte LSI-ja që kishte heshtur, si mediat e korruptuara nga inceneratorët, ishte LSI-ja, që sekretarin e përgjithshëm të Lefter Kokës e kishte mbajtur në Presidencë. Pra, e kishte mbajtur vetë Ilir Meta.

Këto janë fakte.

LSI foli në 2020-ën, atëherë kur gjithçka ishte bërë publike nga “BIRN”, CNA.al, apo “TPZ”.

Ilir Meta dhe Monika Kryemadhi heshtën atëherë kur kishte skandale inceneratorësh, aferash. Kur kishte denoncime mediatike, LSI-ja heshtte. Ishte LSI-ja që kishte sjellë PS-në dhe Rilindjen në pushtet e merrte llokmat e saj nga korrupsioni i pushtetit.

Dhe sot denoncon. Flet me zë të lartë e thotë se “ka përgjegjësi Qeveria”.

Po LSI-ja që e solli në pushtet nuk ka përgjegjësi?

Sepse është kjo LSI që solli Ramën në pushtet.

A nuk ka përgjegjësi LSI-ja për aferën e inceneratorëve kur ka pasur ministrat dhe drejtuesit e saj?

A nuk ka përgjegjësi LSI-ja, dhe moral politik për faktin se heshti për të paktën gjashtë vite e më tepër për aferën e inceneratorëve.

Pse LSI-ja është Lëvizja Socialiste për Inceneratorët

Por, foli ndoshta atëherë kur nuk po merrte më para nga inceneratorët. Foli atëherë kur u nda nga “nyja”, ku ishte lidhur me këtë korrupsion, me të paktën 480 milionë euro kontratë koncesionare, por vlera e të cilit mund të shkojë shumë herë më tepër.

Prandaj, LSI më shumë sesa një forcë politike e moralshme për aferën e inceneratorëve, është Lëvizja Socialiste për Inceneratorët. Atje ku u gatuan, u firmosën dhe u shpërndanë para korruptive në politikë dhe në media, nga kontratat koncesionare të inceneratorëve, e cila mund të quhet edhe si afera korruptive e shekullit. Ku LSI është strumbullari. Pa përjashtuar përgjegjësit e tjerë. Por, kur hajduti bërtet kapeni hajdutin, nuk mund të thuash gjë tjetër, veçse Lëvizja Socialiste për Inceneratorët është thjesht dhe vetëm hajduti mes hajdutëve.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej