Putin shpall planin e ri për luftën në Ukrainë dhe kërcënon Perëndimin: Unë nuk po bëj blof!

Vladimir Putin kërcënoi sot se do të përdorë armë bërthamore kundër Perëndimit për shkak të Ukrainës, duke paralajmëruar liderët botërorë me fjalët: “Unë nuk po bëj bllof”.

Në fjalimin e tij të parë drejtuar kombit rus pas fillimit të luftës në Ukrainë me 24 Shkurt, presidenti Vladimir Putin,  i dëshpëruar,  lëshoi ​​kërcënimin e radhës ndaj Perëndimit se nuk po luan blofin për përdorimin e armëve bërthamore.

Ai njoftoi gjithashtu mobilizimin e pjesshëm të rezervave të tij ushtarake dhe referendumet në zonat e pushtuara të Ukrainës për t’i bërë ato pjesë të vetë Rusisë.

“Nëse ekziston një kërcënim për integritetin territorial të vendit tonë dhe për të mbrojtur popullin tonë, ne sigurisht që do të përdorim të gjitha mjetet për ne – dhe unë nuk po bëj bllof.

Ata që përpiqen të na shantazhojnë me armë bërthamore duhet të dinë se tavolina mund të kthehet kundër tyre.”, tha Putini.

Putin  deklaroi  se është shumë e nevojshme që Rusia për të marrë masa urgjente për të mbrojtur njerëzit në Donbas dhe për të çliruar tokat.

Ai tha se ushtria po përballej me operacionet ushtarake të perëndimit kolektiv në një vijë fronti prej mbi 1000 km në Ukrainë.

Putin tha gjithashtu se Rusia do të japë mbështetjen e saj të plotë për referendumet e shpallura për këtë fundjavë në Luhansk, Donetsk, Kherson dhe Zaporizhzhia për t’u bashkuar me Federatën Ruse. Ai akuzoi Perëndimin për fillimin e një lufte kundër Rusisë në Ukrainë në vitin 2014.

“Në politikën e tij agresive anti-ruse, perëndimi i ka kaluar të gjitha linjat”, tha presidenti rus.

Ai akuzoi perëndimin se planifikon të shkatërrojë Rusinë dhe të përdorë shantazh bërthamor.

Putin tha se do të përdorë “të gjitha mjetet në dispozicion” dhe se ata që po përpiqen të përdorin shantazh bërthamor kundër Rusisë do të gjejnë se tryezat mund të kthehen kundër tyre.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej