Sekreti i çantës së vjetër që kancelari Olaf Scholz e mban kudo me vete

Nga Angelia Hellemann, BILD

Kur Olaf Scholz, 64 vjeç, shfaqet diku, çanta e tij e vjetër dhe e gërvishtur nuk është larg. Ai e bleu atë kur ishte avokat i ri në fund të viteve ’80. Që prej atëherë, ai e merr çantën në çdo takim.

Ai e mbante çantën në dorën e djathtë kur doli nga treni në Kiev të enjten. Kjo do ishte e paimagjinueshme për shoqëruesin e tij të udhëtimit, presidentin francez, Emmanuel Macron, 44 vjeç. Por në fund të fundit, njerëzit janë të ndryshëm.

Scholz nga ana tjetër heziton që ta dorëzojë çantën e tij. Ai ka një vetëbesim të palëkundur kur bëhet fjalë për zgjuarsinë e tij. Kjo mund të jetë ofenduese për disa njerëz. Disa gjëra mund të lihen pas, jo gjithmonë me vete. Ai është jashtëzakonisht i turpshëm për një kryetar qeverie.

Për shkak se një çantë e tillë lëkurë e konsumuar shqetëson ndjeshëm protokollin diplomatik, habia ishte e madhe kur Scholz kaloi në tapetin e kuq në Kiev me çantën prej lëkure, i dha dorën presidentit Volodymyr Zelensky, ndërsa në dorën e majtë mbante çantën. Një ushtar ukrainas ndërhyri, ia mori çantën dhe e la mënjanë.

Si ndodhi kjo? Për shkak të situatës së sigurisë, Scholz kishte me vete më shumë truproja të armatosur rëndë, por më pak punonjës të protokollit. Kur zbriti nga makina para pallatit presidencial, truprojat siguruan situatën, por protokolli nuk ishte aty. Kështu që kancelari vendosi ta mbante çantën vetë në mënyrë që ta merrte me vete në bisedimet brenda në pallat.

Scholz e ka bërë gjithashtu çantën e tij paksa një kult. Psikologia Anke Precht, thotë: “Është e konsumuar dhe e vjetruar. Kjo është diçka e mirë për imazhin e një politikani me këmbë në tokë”.

Por çfarë ka në çantën më të rëndësishme në Gjermani? Dosje, syzet e leximit dhe libri i partisë në pjesën e sipërme djathtas.

Image

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej