SHBA shpall non-grata 25 deputetë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë shpallur non grata 25 deputetë bjelllorusë. Lajmi është bërë i ditur nga zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit, Ned Price përmes një postimi në Tëitter.

Sipas Price, vendimi i ndërmarrë nga Sekretari Blinken është një goditje ndaj përpjekjeve të regjimit të Lukashenkos për të shtypër akorët pro-demokracisë në Bjellorusi.

“Në përgjigje të përpjekjeve flagrante të regjimit të Lukashenkës për të shtypur aktorët pro-demokracisë brenda dhe jashtë Bjellorusisë, sot Sekretari Antony Blinken ndërmori hapa për vendosjen e kufizimeve të vizave për 25 anëtarë të Parlamentit në Bjellorusi”, shkruan price në Tëitter.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej