Shenjat e këmbëve që tregojnë se shëndeti ynë është në rrezik

Kur trupi juaj po flet me ju, është e rëndësishme të dëgjoni. Shikoni 12 shenjat paralajmëruese që këmbët tuaja mund t’ju tregojnë se shëndeti juaj është në rrezik:

1.Nuk po ju dalin më qimet në këmbë: Mund të jetë shenjë se qarkullimi i gjakut në këmbët tuaja nuk është i mirë.

2.Thonjtë nga brenda: Mund të nënkuptojë se keni anemi dhe duhet të kontrolloni nivelet e hekurit në gjak.

3.Plagët që zgjasin për një kohë të gjatë: Mund të jetë shenjë e glukozës së tepërt në gjak dhe mundësisht diabetit. Konsultohuni me mjekun tuaj.

4.Këmbët e ftohta: Nëse ju ndodh shpesh, mund të jetë shenjë e një problemi me tiroiden.

5.Thonjtë e verdhë: Është diçka që mund t’ju ​​bëjë të ndiheni keq. Më mirë të konsultoheni me mjekun tuaj, sepse mund të jetë shenjë e mykut të thonjve.

6.Dhimbje në thembër: Nëse keni dhimbje të vazhdueshme dhe të forta në thembër, mund të jetë shenjë e fasciitit shputar, i cili mund të përkeqësohet.

7.Mpirje: Nëse të dyja këmbët tuaja janë të mpirë, mund të jetë shenjë e diabetit. Nëse vetëm njëri është i mpirë, mund të ketë një nerv të dëmtuar në këmbë ose në shpinë. Gjithsesi, duhet ta kontrolloni.

8.Dhimbje në nyjet e këmbës: Nëse nyjet në këmbë ju dhembin, mund të jetë fillimi i artritit reumatoid.

9.Këmbët e thata: Nëse këmbët tuaja janë të thata, veçanërisht midis gishtërinjve, atëherë mund të jetë një simptomë e një infeksioni mykotik, këmba e atletit. Mund të kruhet, digjet ose dhemb nëse nuk e trajtoni menjëherë.

10.Maja e gishtit: Mund të jetë shenjë e sëmundjes së mushkërive dhe është mirë ta shikoni.

11.Ndryshimi i ngjyrës së gishtërinjve: Nëse gishtat e këmbëve bëhen të kuqe, të bardhë ose blu, kjo mund të tregojë një sëmundje autoimune.

12.Gropëzat në thonj: Mund të jetë shenjë e psoriasis. 3 nga 4 të sëmurë me artrit psoriatik kanë gropa thonjve.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej