Sot dita e Pavarësisë dhe 6 muaj luftë, Zelensky: Ukraina “rilindi” kur e pushtoi Rusia

Presidenti Volodymyr Zelensky u tha ukrainasve të mërkurën në një fjalim emocionues me rastin e 31 vjetorit të pavarësisë se Ukraina u rilind kur Rusia pushtoi.

Në fjalimin e regjistruar të transmetuar në gjashtëmujorin e pushtimit të Rusisë më 24 shkurt, Zelensky tha se Ukraina nuk e shihte më përfundimin e luftës kur kishte paqe, por kur Kievi ishte në të vërtetë fitues, raporton Reuters.

“Një komb i ri u shfaq në botë më 24 shkurt në 4 të mëngjesit. Nuk lindi, por rilindi. Një komb që nuk qau, nuk bërtiti dhe nuk u tremb. Një që nuk iku. Nuk u dorëzua. Dhe nuk harroi”, tha Zelensky.

Udhëheqësi 44-vjeçar e mbajti fjalimin në shenjën e tij të lodhjes luftarake përpara monumentit qendror të Kievit për pavarësinë nga Bashkimi Sovjetik i kontrolluar nga Rusia.

“Cili është për ne fundi i luftës? Ne thoshim: paqe. Tani themi: fitore”, tha ai.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej