Vrasja e ish-kryeministrit Shinzo Abe: Ngjarja që mund të ndryshojë Japoninë përgjithmonë

Shinzo Abe mund të mos ishte më kryeministër i Japonisë, por ai ishte ende një figurë e madhe në jetën publike japoneze dhe ndoshta politikani më i njohur japonez i tre dekadave të fundit. Ish-kryeministri ndërroi jetë në spital, pasi u qëllua me armë artizanale gjatë një fushate në Nara.

Kush do të donte të vriste Abe? Dhe pse? Të zotërosh një armë në Japoni është jashtëzakonisht e vështirë. Aj kërkon të mos kesh të dhëna penale, trajnim të detyrueshëm, vlerësim psikologjik dhe kontrolle të gjera të historisë, duke përfshirë intervistimin e fqinjëve nga policia.

Rrjedhimisht, krimi me armë praktikisht nuk ekziston në Japoni. Mesatarisht, ka më pak se 10 vdekje të lidhura me armë në Japoni çdo vit. Në vitin 2017, ishin vetëm tre.

Vëmendja është përqendruar te personi i armatosur dhe arma që ai përdori. Kush eshte ai? Nga e mori armën? Mediat japoneze raportojnë se 41-vjeçari është një ish-pjesëtar i forcave të vetëmbrojtjes së vendit, ekuivalenti i një ushtrie. Sipas gazetarëve vendas, në fakt ai kaloi vetëm tre vjet në marinë.

Arma që përdori është më kurioze. Fotot e shtrira në tokë pas të shtënave tregojnë se ajo duket si një armë e bërë në shtëpi. Dy copa tubi çeliku të mbërthyer së bashku me shirit të zi gaffer, me një lloj këmbëze të punuar me dorë. Duket si diçka e krijuar nga planet e shkarkuara nga interneti.

Pra, a ishte ky një sulm i qëllimshëm politik, apo akt i një fantastisti, dikush që donte të bëhej i famshëm, duke qëlluar dikë të famshëm? Deri më tani, ne nuk e dimë.

Japonia sigurisht ka pasur pjesën e saj të vrasjeve politike. Më e njohura ishte në vitin 1960 kur lideri i partisë socialiste të Japonisë, Inejiro Asanuma, u godit me thikë në bark nga një fanatik i krahut të djathtë që përdorte një shpatë samurai.

Nuk është ende e qartë nëse vrasja e Abe është një krim për t’u bërë i famshëm apo një ekzekutim inati. Vitet e fundit, Japonia ka parë një lloj tjetër krimi që po bëhet më i zakonshëmnë vend. Mashkulli i qetë, i vetmuar me mëri ndaj dikujt ose diçkaje.

Duke pasur parasysh sa e sigurt është Japonia, gjatë fushatave zgjedhore, si ajo në Nara ku u qëllua për vdekje ish-kryeministri Shinzo Abe, politikanët qëndrojnë në cepat e rrugëve duke mbajtur fjalime dhe duke shtrënguar duart me votuesit dhe kalimtarët.

Kjo tregon se përse vrasësi i Shinzo Abe ishte në gjendje të afrohej aq shumë dhe të qëllonte me armën që me gjasa e kishte bërë vetë në shtëpi. Ama kjo lloj fushate me siguri do të ndryshojë nga dje, përgjithmonë në Japoni.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Marketing

Lexo mË tej