Vuçiç, Orban dhe Erdogan plane të fshehta që mund të trondisin Europën

Takimi i fundit në Budapest konfirmoi se “miqësia” e presidentit serb Aleksandar Vuçiç, presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan dhe kryeministrit hungarez Viktor Orbán është në kulmin e të gjitha kohërave. Sipas gazetës serbe “Nova”, kjo na bën dëshmitarë të shfaqjes së një klubi të ri autokratësh në zemër të Europës. Kjo treshe është në ofensivë dhe ka një tendencë për t’u bashkuar me disa liderë të tjerë, gjë që mund të çojë në “muzgun e demokracisë evropiane”.

Takimi i tre liderëve në Budapest ishte “idilik”. U ranë dakord për marrëveshje të reja, bashkëpunim të mëtejshëm, Kampionatin Botëror të Atletikës, gjithçka u shoqërua me një grusht fjalësh të ndërsjella mbështetëse dhe shpalljen e ndërtimit të një stadiumi të ri të atletikës, sipas modelit të atij në kryeqytetin e Hungarisë.

Erdogan dhe Vuçiç u takuan me dyer të mbyllura dhe diskutuan marrëdhëniet dypalëshe dhe çështjet rajonale. Erdogan deklaroi se Serbinë e sheh si një “vend kyç” për paqen dhe stabilitetin në Ballkan dhe theksoi se marrëdhëniet midis Republikës së Turqisë dhe Serbisë kanë arritur nivelin më të lartë në histori.

Ndërsa Vuçiç deklaroi në profilin e tij në Instagram se është vendi më i mirë për të filluar të flasim për projektet e mëdha të përbashkëta në të ardhmen.

Nuk është sekret që të dy liderët janë në marrëdhënie të mira me nikoqirin e këtij takimi, kryeministrin hungarez Viktor Orbán, i cili shpesh quhet mik.

Sipas Nova-s, bashkëpunimi mes tre autokratëve do të jetë edhe më intensiv në të ardhmen. Plani është që në të ardhmen të marrë një formë, siç thonë bashkëbiseduesit tanë, formale.

“Ideja është që të formohet një lloj blloku brenda të cilit përfaqësuesit e përmendur të shteteve do të mund të ushtrojnë ndikim shtesë në këtë pjesë të Evropës (kryeministri ballkanik autor). Interesat e tyre përkojnë në një masë të mirë dhe kanë një qëndrim pothuajse identik ndaj luftës në Ukrainë, por edhe ndaj Bashkimit Evropian. Ndër të tjera, qëllimi i atij blloku është zvogëlimi i ndikimit të Brukselit. Të tre vendet kanë pak a shumë probleme identike në luftën kundër korrupsionit, sundimin e ligjit dhe lirinë e medias. Të tre liderët kanë dëshmuar se janë autokratë që nuk e tolerojnë aktivitetin e opozitës në vendet e tyre dhe merren me kundërshtarët e tyre në një mënyrë shumë të ashpër, ndonjëherë brutale. Formimi i këtij blloku është një paralajmërim serioz për demokracinë europiane, e cila po përballet me një sfidë të madhe”, shkruan media e Beogradit.

Lëvizje që nuk duhen nënvlerësuar

Diplomati Sreçko Gjukiç ka thënë për gazetën “Nova” se ky “klub” tashmë është formuar joformalisht.

“Ai ekziston, është identifikuar. Erdogan, Orban dhe Vuçiç kanë kohë që mbështesin njëri-tjetrin, kanë kurrizin e njëri-tjetrit, janë të gatshëm të ndihmojnë njëri-tjetrin dhe po e bëjnë këtë. Ai klub është i fortë, i qëndrueshëm dhe shumë premtues për pozicionet e tyre. Ata janë në ofensivë dhe problemi është se mua më duket se Evropa demokratike nuk e kupton këtë. Në fakt, unë mendoj se ai sheh, por ai nuk reagon në mënyrë adekuate, ai nuk mund të kuptojë se diçka kaq retrograde po ndodh në Evropë. Ne nuk kemi pasur diçka të tillë në tokën e saj që nga viti 1945 dhe nga Lufta e Dytë Botërore”, tha Gjukiç.

Ai është gjithashtu i bindur se ky bllok autokratik do të zgjerohet.

“Më shumë liderë nga disa vende të tjera të BE-së, si dhe ata nga periferia e Rusisë, mund të vijnë atje. Dhe kjo mund të nënkuptojë muzgun e demokracisë evropiane. Në asnjë rast nuk duhen nënvlerësuar”, përfundon Gjukiç.

Te rekomanduar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lexo mË tej